Mermer Nasıl Yapıştırılır ve İşlenmesi Nasıl Olmalıdır

Mermer Nasıl Yapıştırılır ve İşlenmesi Nasıl Olmalıdır

Mermer sık kullanılan sağlam bir malzeme olup, evlerde ve işyerlerinde gerek zemin düzenleme gerekse de estetik için kullanılmaktadır. Mermerin ticari olarak kullanılabilmesi için çeşitli aşamalardan geçmesi ve işlenebilir bir malzeme haline getirilmesi gerekmektedir. Kırılan mermer bloklarının tekrar kullanılabilmesi için öncelikle mermer nasıl yapıştırılır sorusuna cevap vermek gerekmektedir.

Mermerin İşlenmesi ve Yapıştırılması Hakkında

Mermer maden ocaklarından büyük kütleler halinde mermer fabrikalarına sevk edilir. Mermer fabrikaya getirildikten sonra ister fayans şeklinde ufak karelere bölünür istenirse de daha büyük parçalar haline getirilir. Mermerin taşınması, kesilmesi, parlatılması gibi aşamalar neticesinde mermer işi yapan ustaların kullanabileceği bir hale gelmektedir. Mermerin bu hali işlenebilir halidir.

Mermer malzemesi dayanıklı bir malzemedir. Çabuk kırılan bir yapısı olmasa da zamanla yıpranarak kırıldığı görülmektedir. Bu durumda mermerlerin tamamının değiştirilmesi yerine kırık parçanın yeniden yapıştırılması yoluna gidilmektedir. Mermer malzemesi basit yapıştırıcılar ile yapıştırılamadığından dolayı özel karışımlar hazırlanarak mermer parçaları bir araya tutturulabilmektedir. Mermerin tamiri parçaların tekrar birleştirilmesi ile son bulmaktadır.

Piyasada mermer yapıştırıcısı olarak satılan ve halk arasında akemi olarak bilinen mermer malzemesi iki ayrı üründen oluşmaktadır. Bu iki malzeme belirli bir oranda karıştırılarak mermerin kopan kısmına sürülerek yapıştırma işlemi yapılmaktadır. Sadece kırılan mermer parçalarının değil aynı zamanda sabitlendiği zeminden düşen mermerlerin tekrar ait olduğu yüzeye yapıştırılması aşamasında yapıştırıcı kullanılmaktadır. Mermer nasıl yapıştırılır sorusu böylece cevaplanabilmektedir.

Mermer eğer su ile temas eden bir yerde kullanılacaksa yapıştırıcı sürülmeden önce mermerin temas edeceği zeminin iyi bir şekilde kurulanması ve yapıştırma işleminin bundan sonra yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra akemi denilen yapıştırıcı çifti ile yapılan yapıştırma işleminden sonra suyun temasını engellemek için üzerine silikon sürülebilmektedir. Silikon sayesinde suya dayanıksız olan akemi yapıştırıcının su ile temas etmemesi sağlanabilmektedir.

Mermer nasıl yapıştırılır sorusuna bu şekilde bir cevap vermek mümkündür. Bunun yanı sıra bu işlemleri yaparken ortamın iyi bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Akemi denilen yapıştırıcı malzeme bir kimyasal olup, insan sağlığına zarar verebilmektedir. Aynı zamanda yanıcı özelliği olan bu malzemeyi ateşten uzak tutmak gerekmektedir.

mermer-yapistir

Mermer Çeşitlerini Bizden Temin Edebilirsiniz

Firmamız mermer çeşitlerinin satışı konularında hizmet veren önemli bir firma olup, 30 yıldan bu yana siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Birçok farklı mermer malzemesinin satışı yapan firmamız kaliteli ürünleri ile evlerinizi süslemektedir. Siyah mermer, beyaz mermer, traverten ya da granit gibi farklı taş ürünlerini müşterilerine sunan firmamız aynı zamanda yurtdışına ihracat da yapmaktadır.

60 ülkeden daha fazla ülkeye ihracat yapan son yıllarda hızlı büyümesi ile dikkat çeken firmamız ile siz de en kaliteli mermer ve türevlerine sahip olabilirsiniz. Mermer ürünleri konusunda lider durumda olan firmamız ile sizler de kaliteyi evlerinize taşımış olursunuz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Siyah ve Beyaz Tezatlığının Yarattığı Asalet; Siyah Beyaz Mermer Ürünleri başlıklı makalemizde Eymer ve siyah beyaz mermer hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir