Beyaz Mermer Nasıl Temizlenir? Biliyor musunuz?

Beyaz Mermer Nasıl Temizlenir? Biliyor musunuz?

Evlerimizi ve diğer yaşam alanlarımızı süsleyen mermer oldukça nitelikli bir üründür. Dayanıklı ve az kir tutan bir yapıya sahip olsa da dış etkenler nedeni ile mermerin ilk gün ki görünümünü kaybetmesi olasıdır. Bu nedenle mermerin temizliğine ve deforme olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Mermer, gerekli bakım ve tedbir alınarak uzun yıllar ilk gün ki gibi kullanılabilmektedir.

Mermer ürünleri özellikle mutfak tezgahları yağ ve su gibi malzemelerin teması nedeni ile zamanla renk değiştirmektedir. Özellikle beyaz mermer zamanla sararmakta ve bu durum sanki mutfağın kendisi kirleymiş gibi algılanmaktadır.

Bu nedenle de “beyaz mermer nasıl temizlenir” sorusu önem kazanmaktadır.

Beyaz Mermer Nasıl İlk Haline Getirilebilir?

Mermer nasıl temizlenir?

Beyaz temizliğin simgesi olup, genellikle mutfak tezgahlarının yapımında beyaz mermer ürünü kullanılmaktadır. Bu mermer malzemenin zamanla sararması istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle de sararmış mutfak tezgâhlarının eski doğal beyaz rengine dönmesi ve eski parlaklığına kavuşması istenmektedir. Ev hanımları çeşitli yöntemleri kullanarak sararmış beyaz mermerleri eski haline getirmektedir.

Bir mermerin sararmasına neden olan birden fazla faktör vardır. Güneş ışınları, yemek yağları, suda bulunan kireç gibi unsurlar zamanla mermerin sararmasına ve üzerinde lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Her farklı soruna ona uygun bir çözüm uygulanmalıdır. Örneğin güneş etkisi ile sararan mermer yüzeylere tedbir olarak güneşlik perde kullanılabilmektedir.

Mermerlerin sararmasına ve kirli görünmesine neden olan bir diğer faktör olan yağ parçacıklarının giderilmesi ve daha az zarar vermesi için mutfakta aspiratör kullanmak sararmayı önleyecektir. Özellikle kızartmaların kapalı kaplarda yapılması ve çevreye yağ parçacıklarının sıçramaması önemlidir. Bunun yanı sıra şebeke suyu da zamanla mermer üzerinde lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mermer yüzeyi mümkün olduğunca kuru tutmak ve mermeri temizlerken şebeke suyu yerine kaynatılmış su kullanmak faydalı olacaktır.

1 yemek kaşığı karbonat ile mermer temizleme

Mutfak tezgâhınızda tüm bu tedbirlere rağmen istenmeyen lekeler oluşabilmektedir. Sirke, ılık su ve karbonat ile yapacağınız mucizevi bir karışım ile beyaz mermer nasıl temizlenir derdine bir son verebilmeniz mümkündür. 1 yemek kaşığı karbonat ile 1’er fincan ılık su ve sirke karıştırılarak hazırlanan karışımı sarı renkleri gidermek için kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayda bir mermer yüzeyleri ılık su ve yağ çözücü ile temizlemeniz daha temiz bir görünüm için tavsiye edilmektedir.

Mermerin kirli görünümün yanı sıra bir diğer önemli sorunda mermer yüzeylerde yaşanan matlaşma sorunudur. Mermer yüzeyler zamanla çeşitli nedenlerden dolayı ilk gün ki parlaklığını yitirmektedir. Mermerin parlaklığını yitirmesinin su ya da yağ gibi sebepleri olsa da mermerin zımpara gibi sert bir cisim ile temizlenmeye çalışılması da mermerin matlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mermerin temizlenmesi aşamasında sert ve çizici ürünlerden uzak durmak daha mantıklı olacaktır. Sert cisimler yerine yumuşak bir bezi ılık su ile ıslatarak yüzeyleri temizlemek aşınma ve matlaşma sorunlarına neden olmamaktadır. Daha kuvvetli bir çözüm arıyorsanız bu durumda yüzeyleri bulaşık deterjanı ile yumuşak bir bez ile temizleyebilirsiniz. Bulaşık deterjanını tüm yüzeye sürdükten sonra yumuşak bir bez ile yapılan bir durulamadan sonra kuru bir bez ile silmek lekeleri gidermek için yeterli olacaktır.

Lekelerin üzerinden uzun zaman geçmemiş ise bu durumda temizlenmesi daha kolay hale gelmektedir. Lekeler üzerinden ne kadar uzun süre geçer ise lekeler o kadar çıkarılmaz ve inatçı olmaktadır. Bu nedenle zamanında lekeleri gidermek daha faydalı olacaktır.

Bazen lavaboların ve diğer yüzeylerin üzerindeki lekelerin giderilebilmesi için daha radikal çözümler sunulmalıdır. Örneğin lavabomuzda oluşan lekeleri giderebilmek için çamaşır suyu kullanılabilmektedir. Uzmanlar çamaşır suyunun akıp gitmemesi için kâğıt havlu kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Lavabo yüzeyine serilen kâğıt havlular çamaşır suyu ile ıslatılarak yarım saat beklenilmelidir. Bu şekilde çamaşır suyunun yüzeye daha çok tesir etmesi mümkün hale gelmektedir. Yarım saat bekledikten sonra kâğıt havlular çöpe atılarak ve lavabo su ile iyice durulanarak temizlik yapılabilmektedir.

Bu tür yüzeyleri temizlemek için kimyasal yöntemler yerine doğal yöntemler de kullanılabilmektedir. Lavabodaki kirleri temizlemek için lavabo gideri tıkanarak soda ve limon suyu ile oluşturulmuş karışımı belirli bir süre bekletmek faydalı olacaktır.

Zemindeki fayansların da zamanla kirlendiği görülebilmektedir. Bu kirlere de sirke ve karbonat karışımı macun haline getirilerek çözüm üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra fayansların lekelerinin boya ile örtülmesi de bir diğer çözüm olarak görünmektedir.

Beyaz mermer ve granit ürünlerinde temizlik için ilk yapılması gereken leke oluşur oluşmaz temizlemek olmalıdır. Bunun yanı sıra eğer geç kaldıysanız ve lekeler derine nüfuz etti ise bu durumda lekelerin bulunduğu alana birkaç damla amonyak katılmış hidrojen peroksit dökebilirsiniz. Bu tür yüzeyleri temizlemek için zımpara kullanmak aşınmaya sebep olduğundan dolayı amonyak ya da peroksit kullanılmalıdır.

Mermer yüzeylerin eski parlaklığını yitirmesi de bir diğer önemli sorundur. Beyaz mermerin eski parlaklığına kavuşabilmesi için mermer cilası kullanılabilmektedir. Mermer cilası sayesinde mermer üzerindeki derin olmayan çizikler de giderilebilmektedir. Mermer cilası öncelikle yüzeye püskürtülerek hafif nemli bir bez ile iyice yayılmalıdır. Tüm yüzeye yayılan mermer cilasının mermer malzemeye yedirilmesi ve cilalama işleminin tamamlanabilmesi için nispeten kuru ve yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Mermer cilası sayesinde mermerin eski parlaklığına kavuşması ve daha temiz bir görünüm elde edilmesi mümkündür.

Mutfağınızın daha temiz görünmesi sizin elinizde olan bir durumdur. Beyaz mermerin kullanılması ve temiz tutulması zor olsa da yine de gerekli tedbirler alınarak bu sorun giderilebilmektedir.  Kirlerin az olması için alınacak tedbirlerin yanı sıra lekelerin giderilmesi için çeşitli ürünler kullanılabilmektedir. Mermer cilası ile de mermere ilk ve doğal görünümü kazandırılarak temiz bir tezgah görünümü elde edilebilmektedir.

Bazen yüzeylerin ve mermer tezgâhların temizlenmesi istenen sonucu vermemektedir. Bu tür durumlarda mermer zeminleri yenilemek daha mantıklı bir çözüm oluşturmaktadır. Eskimiş ve artık temizlenmesi mümkün olmayan mermer yüzeylerin yenileri ile değiştirilmesi aynı zamanda zaman kaybını önleyecektir.

Eğer mutfak tezgâhınızı yenilemeye karar verdiyseniz bu durumda kaliteli ve az kir tutan ürünleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde farklı renklerde mermer, traverten ya da granit gibi ürünlere ulaşmak çok kolaydır. Mutfağınızda kullanacağınız doğal taş madenine ve renge karar vererek mutfağınızı yeni baştan dizayn edebilmek çok kolaydır.

Mermer Yüzeylerinizi ve Mutfaklarınızı Bizim İle Yenileyebilirsiniz

Beyaz mermer nasıl temizlenir ya da lekeler nasıl giderilir gibi sorulardan bunaldıysanız, tüm temizlik çalışmalarınızın istenilen sonucu vermediği durumlarda mutfağınızı yenilemeniz mantıklı olacaktır. Beyaz mermer ya da siyah granit gibi birçok farklı ürünü bulabileceğiniz firmamız sayesinde sizler de mutfaklarınızı yenilemek çok kolaydır.

30 yılı aşkın bir süredir doğal taş üretimi ve satışı konularında hizmet veren firmamız sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyada da bilinen bir firmadır. 60’tan fazla ülkeye ihracat yapan Eyüboğlu(Eymer) Mermer ile kaliteli ve uzun ömürlü mermer ya da traverten gibi ürünlere ulaşabilirsiniz. Lekelere karşı daha dirençli yeni nesil ürünler ile mermer yüzeyleri bizim ile yenileyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mekânlarda Beyaz Mermer Kullanım Alanları başlıklı makalemizde beyaz mermer çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir