Mimari Yapıların Parlayan Yüzü: Siyah Mermer

Mimari Yapıların Parlayan Yüzü: Siyah Mermer

Mermer içeriğinde kalsiyum karbonat bulunan kristal bir kaya oluşumudur. Kendisini oluşturan maddeler, mermere kıymet kazandırarak yapılarda estetik ve şık görünüm elde edilmesini de sağlar.

Genel olarak en bilinen mermer türleri klasik mermer ile traverten yanı sıra oniks ve granittir. Genellikle beyaz veya açık gri olan mermer renkleri arasında siyah ve bej de olabilmektedir. Mermerin rengini, oluşumu sırasında sürece etki eden bazı faktörler belirler. Bu etken durumlar sebebi ile mermer klasik renkleri dışında siyah ve bej rengini de elde eder.

Son yıllarda kendine has rengi ve dokusu ile siyah mermer de çok fazla tercih edilmektedir. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde çok fazla şekilde bulunan siyah mermer, yapısı ve dokusu gereği parlak olması sebebi ile de kullanıldığı ortama görsel bir zenginlik sunar.

Siyah Mermer ile Mimariye Estetik Dokunuşlar

siyah-mermer-ile-ufak-dokunuslar

Mermer hangi renk ile doğadan çıkartılırsa çıkartılsın yapısı gereği çok sağlam bir malzemedir. Eski çağlardan günümüze kadar birçok yapıda hem dayanıklılığı hem de sunduğu estetik görünüm sebebi ile de tercih edilen bir yapı malzemesidir.

Günümüzde de birçok yapı da farklı tarz ve modeller ile kullanılmaktadır. Ancak farklı ve değişik etkisi nedeni ile klasik mermer renkleri yerine de siyah mermer sıkça kullanılmaya başlanılmıştır. Siyah mermer kullanımında eskitme yöntemi ile mat bir görünüm yanı sıra parlatma yöntemi ile de parlak bir görünüm de elde edilinebilinir. Her iki yöntemde de kullanılan alana doğal görsel zenginlik kattığı da aşikârdır.

Son yıllarda suni şekilde de üretilen siyah mermerler doğal yolla elde edilen siyah mermerler kadar kaliteli ve şık görünüm sunmaktadır. Mutfaktan, banyoya kadar tüm iç mekânlarda veya teraslar, balkonlar ve merdivenler gibi dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilinmektedir.

Siyah Mermerin Ulusal ve Uluslararası Yüzü; Eymer Doğaltaş

Eymer olarak mermer ve doğaltaş sektöründe köklü geçmiş ve kuvvetli alt yapı ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde firmayız. Özellikle de siyah mermer alanında en fazla tercih edilen firmalardan biriyiz.

Sektördeki yerli ve yabancı fuarlarda her sene ürünlerimizin zenginliği ile en fazla ziyaretçi alan firmalar arasındayız. Moda ve tarzı yansıtan ürünlerimiz ile sürekli olarak kendimizi yenilemekteyiz.

Bize ulaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz;

eymer-iletisim

Bir önceki yazımız olan Siyah Mermerin Asaletini Yaşayın başlıklı makalemizde siyah mermer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir